PRIBINA CUP 2022 WINNERS

20M
2SEAT
photo Bostjan Rudolf & Sandi Kavalic
Slovenia
Duo Discus
3951 pts.
CLUB photo Michal Lešinger
Czech Republic
ASW 20
3186 pts.
15M photo David Mach
Czech Republic
Ventus 2a
3942 pts.
OPEN photo Wim Akkermans
Belgium
Ventus 3F
3844 pts.

FAI International Pilots Rankings

FAI

PARTNERS & SPONSORS

SHMU

DG Flugzeugbau

Aeropro

navITer

Penzion u krba

Aeroslovakia

ENTRIES

FINAL ENTRIES

Online Registration

Online registration is available for all pilots starting from 7th January 2023.
Please follow carefully all online instructions in order to be registered by 24th March 2023 as the latest.
The entry will only be accepted when full entry fee, according to Bulletin no.1, has been credited to the Aeroklub Nitra account.

Number of Entries

The number of entries during Pribina Cup 2023 will be limited to a maximum of 50 gliders in a class and a maximum of 150 gliders in all classes plus winners of the last Pribina Cup competition. In case of more entries than these limits, the organiser reserves the right to reduce the number of entries by using the new selection criteria in following priority order:
1. Compliance with minimum entry criteria for participating pilots/crew members
2. The number of Pribina Cup competitions flown in the past.
3. The pilot's IGC Ranking List position as by February 28.
Winners of the previous Pribina Cup are automatically qualified and will be admitted in addition to the above limits. They must, however, comply with all entry criteria and follow the online registration procedures as other pilots (except for payments). The above criteria are introduced to deal with the possible over registration or other limitations in a transparent and fair way.

PILOTS ENTRY LIST || TOTAL COMPETITORS FROM DIFFERENT COUNTRIES

TABLE FILTER

Select pilots by SELECTION CRITERIA FOR Pribina Cup 2023: CLUB 15M 20M Multi-Seat OPEN ALL

Select pilots by class (ordered by name): CLUB 15M 20M Multi-Seat OPEN ALL

Select pilots by class (ordered by country): CLUB 15M 20M Multi-Seat OPEN ALL

PILOT FINAL ENTRY LIST

ALL Classes
No. PIC Copilot Country Glider Type Reg. No. Contest No. Class Acceptance Date
1 Jan Lucas Aberle DEU Discus 2a /15m D-5611 JLA 15m --
2 Wim Akkermans BEL Ventus 3F /18m D-KVLC LC Open 2023-01-19
3 Miroslav Belianský Patrik Strašifták SVK Duo Discus (T) (700kg) OM-8136 2X 20m Multi-Seat --
4 Marcin Bernaszuk POL SZD-48 Jantar Std. 2(3) TBD TBD Club --
5 Nicolas Bernhard FRA Ventus 3(T/M) /18m F-CONB NB Open 2023-01-20
6 Till Berthold DEU Ventus cM /17,6m D-KBII IGI Open 2023-01-20
7 Wiktor Czubski POL SZD-55 Promyk SP-3659 JB Club --
8 Marcus Dawert Eike Novatcheck DEU HpH 304 TS Twin Shark (M) S D-KYTX TX 20m Multi-Seat --
9 Johannes Dibbern DEU Ventus 3F /18m D-KKJD D3 Open 2023-01-20
10 Lorenz Dierschke Uli Schwenk DEU ETA D-KFEM EMI Open --
11 Bernard Dobre SVN LAK 17A(T) /15m WL S5-3111 JL 15m --
12 Etienne Dollhausen DEU LS-1f D-9459 JU Club --
13 Juraj Dudas SVK Centrair C-101A Pegase OK-9092 ZD Club --
14 Nils Fecker DEU LS-8a /15m D-3605 78 Club --
15 Jan Florián CZE Std. Cirrus OK-0688 C1 Club 2023-01-24
16 Tibor Fratrik SVK ASW-20 C(L) /15m D-KYVG VG Club --
17 Nick Fremau BEL LS-8a /15m PH-1080 L8 15m 2023-01-20
18 Paweł Głowacki POL Centrair C-101A Pegase SP-3899 J7 Club 2023-01-23
19 Matthias Greiner DEU ASW-20 (A)+F /15m D-6543 JC Club --
20 Nils Heck DEU Discus 2b/2c/2T /15m D-7101 NW2 15m --
21 Felix Herold DEU LS-8a /15m D-3725 BY 15m 2023-01-26
22 Tilo Holighaus DEU Ventus 3(T/M) /18m D-KTVV 3V Open 2023-01-23
23 Miloš Horvát SVK ASW-20 (A)+F /15m OM-5219 II Club --
24 Petr Hotový CZE JS1-A/B/C(TJ) 18 YU4477 IGC Open 2023-02-01
25 Dennis Huybreckx BEL Ventus 3(T/M) /18m D-KDHX HX Open --
26 Martin Jurovic SVK Ventus cT /15m +W OM-0110 JQ 15m --
27 Jens Kammerer DEU DG-300 WL (450 kg) D-4713 13 Club 2023-01-26
28 Nuutti Kankare FIN Ventus 3F /18m OH-1042 3F Open 2023-01-27
29 Andreas Kessler Sorin Lingureanu ROU ASG-32 /EL/Mi 800kg D-KBGT AK 20m Multi-Seat --
30 Tero Koivunen Tuomas Seppänen FIN DG-1000T 20m OH-1038 C9 20m Multi-Seat --
31 Jan Kotan CZE Ventus 2b /15m OK-6301 YA 15m --
32 Uroš Krašovic SVN Ventus 3(T/M) /18m D-KCEX EM Open --
33 Radek Krejcirik CZE AS-33(Es) 18m OK-0033 12 Open --
34 Lukáš Kříž CZE LS-8a /15m OK-9105 XXI 15m --
35 Tomasz Królik POL Ventus a /15m WL 500kg SP-4091 TT 15m --
36 Tomasz Kurowski POL Discus 2a /15m SP-4105 Y 15m --
37 Michal Lešinger CZE ASW-20 (A)+F /15m OK-0605 LL Club 2023-01-21
38 Jernej Lokovšek SVN JS3(TJ) 18m D-KSLO NL Open --
39 Ulrich Luta DEU LS-3 /15m D-6830 PR Club 2023-01-30
40 David Mach CZE LS-8a /15m TBA TBA 15m 2023-01-19
41 Petr Malček CZE LS-6c /18m +W OK-0606 F5 Open --
42 Thibaut Marienval FRA ASW-20 L+FL /16,6m F-CFFF X07 Club --
43 Max Maslak DEU Ventus 3(T/M) /18m D-KDSF IYB Open 2023-01-24
44 Sebastian Nägel DEU Discus 2a /15m D-9910 XN 15m --
45 Gerrit Neugebauer DEU Discus 2b/2c/2T /15m D-5480 BW2 15m --
46 Karel Novák CZE JS3(TJ) 15m TBS TBS 15m --
47 Marek Pechanec CZE JS3(TJ) 18m OK-2025 Q1 Open --
48 Herbert Pirker Martin Pirker AUT Arcus E/M/S/T D-KRPK PV 20m Multi-Seat 2023-01-19
49 Marius Pluscauskas LTU Ventus 2a /15m D-5555 XY 15m 2023-01-23
50 Peter Pokorný SVK ASG-29(E) 15m 550kg OM-1405 9E 15m --
51 Carolin Rothhardt DEU LS-7WL D-5783 PG Club 2023-01-23
52 Bostjan Rudolf Sandi Kavalic SVN Duo Discus XL(T) D-KXLF LF 20m Multi-Seat 2023-01-20
53 Andreas Sandhöfner AUT ASG-29(E) 18m D-KAYP AY Open --
54 Marc Schick DEU Ventus 2b /15m D-8502 GI 15m 2023-01-30
55 Edmund Schuller SVK ASW-24(A)+W OM-1210 ZS Club --
56 Philipp Schulz DEU Ventus 3(T/M) /18m D-KWHK K1 Open 2023-02-02
57 Lorenz Schulze Varnholt DEU LS-8a /15m D-7488 OLC 15m 2023-01-26
58 Miguel Schwan AUT Ventus 2cx(m/t) /18m 600kg D-KMIX IX Open 2023-01-31
59 Eva Senne DEU LS-4 D-0724 EK Club --
60 Robbie Seton NLD LS-8a /15m TBA CM 15m --
61 Anton Šibanc Knez Matic SVN Arcus E/M/S/T D-KKEX ET 20m Multi-Seat 2023-01-26
62 Robin Sittmann DEU Ventus 3(T/M) /18m D-KMBR MA Open 2023-01-30
63 Stas Stankovic SVN DG-101 G S5-3012 GO Club --
64 Matthias Sturm DEU JS3(TJ) 18m D-KBFE M9 Open 2023-01-25
65 Tapio Tourula Ben Wrede FIN DG-1000T 20m OM-8800 NIT 20m Multi-Seat --
66 Jana Trešlová CZE LS-8-18 /15m XXXX XX 15m --
67 Hana Treslova CZE JS3(TJ) 18m OK-XXXX XXX Open --
68 Jelle Vandebeeck BEL ASW-24(A) +W (+mod. TN8) PH-1298 24 Club 2023-01-20
69 Daniela Wilden DEU LS-7WL D-5040 FOX Club 2023-02-01
70 Wolfgang Zimmermann AUT Ventus 3(T/M) /18m D-KTWZ WZ Open --
71 Markus Zingerle AUT H-301(b) Libelle D-8170 70 Club 2023-01-27
72 Nils Zitzelsberger DEU Discus 2b/2c/2T /15m D-6790 BW3 15m --
73 Luka Žnidaršič SVN Ventus 3F /18m D-KVLZ LZ Open --

TOTAL COMPETITORS FROM DIFFERENT COUNTRIES

The total number of competitors from different countries in each class is as follows
No. Country Club 15m 20m Multi-Seat Open Total
1 AUSTRIA 1 1 3 5
2 BELGIUM 1 1 2 4
3 CZECH REPUBLIC 2 5 5 12
4 FINLAND 2 1 3
5 FRANCE 1 1 2
6 GERMANY 8 8 1 8 25
7 LITHUANIA 1 1
8 NETHERLANDS 1 1
9 POLAND 3 2 5
10 ROMANIA 1 1
11 SLOVAKIA 4 2 1 7
12 SLOVENIA 1 1 2 3 7
Total 21 21 8 23 73
[TOP]